Aloes uzbrojony - aloes właściwości lecznicze

Zapewne nie raz widzieliście tą podobną do kaktusa roślinę rosnącą w doniczce na parapecie u babci. Ale czy zdawaliście sobie sprawę o jego właściwościach leczniczych faktu, że nie jest kaktusem, a właściwie drzewem dorastającym nawet do 5 metrów.

A teraz po krótce, skąd wzięła się jego nazwa. Otóż nazwa polska pochodzi z tłumaczenia nazwy łacińskiej (Aloe ferox Mill.), gdzie aloe od greckiego alsos oznacza gorzki, a ferox oznacza dziki, okrutny (cóż mały błąd tłumaczy). Aloes uzbrojony mimo podobnych właściwości do aloesu zwyczajnego czy drzewiastego nigdy nie miał tak dobrej opinii, jak tamte gatunki. Był używany już w starożytności - równolegle z innymi gatunkami z tego rodzaju, mimo to nie wybił się i został nieco zapomniany. Niektóre źródła podają, że to właśnie tego aloesu używały Egipskie królowe do pielęgnacji skóry

 

.

Aloes uzbrojony - występowanie, dostępność oraz zbiór

Aloes uzbrojony tak jak i inne gatunki aloesu pochodzi z Afryki (także gdyby ktoś się nadal zastanawiał nie znajdziemy go dziko rosnącego w Polsce). Dokładniej jego ojczyzna znajduje się na samym południu Afryki w RPA. W Polsce istnieje tylko możliwość jego uprawy w domu lub szklarniach, przy czym hodowla jest bardzo prosta i nie wymagająca. Surowiec, czyli liście zbierać najlepiej z roślin co najmniej 3 letnich, z młodszych surowiec jest mniej wartościowy. Uprawiając aloes w domu najlepiej zasadzić go w mieszance piasku i żwiru, lub zastosować ziemię do kaktusów. Podobnie także jak w kwestii podlewania aloes podlewamy bardzo rzadko podobnie jak kaktusy, lepiej go przesuszyć niż przelać.

Aloes właściwości lecznicze:

Silnie przeczyszczające. Rozrzedza masy kałowe w jelitach. Zwiększenie ilości wytwarzanej żółci. Nieznaczne właściwości bakteriobójcze. Poprawa odporności organizmu, poprzez biostymulacje mechanizmów obronnych organizmu. Poprawa przemiany materii w komórkach.

Wygląd:

Cała roślina osiąga średnio do 3 m, z rzadka do 5 m, ma duże i obfite liście na skrajach ząbkowane zawierające duże ilości miąższu. Liście mogą mieć do metra długości, wyrastają na szczycie pnia. Kwiaty są czerwono-pomarańczowe zebrane w podłużne grona o długości 3,5 cm. Całe kwiatostany osiągają nawet do 80 cm. Oczywiście takie rozmiary są ciężkie do osiągnięcia w domowych warunkach.

Aloes uzbrojony - działanie uboczne i przeciwwskazania:

Przekrwienie okrężnicy, oraz narządów miednicy. Większe dawki u kobiet w ciąży mogą powodować poronienia. Czynne owrzodzenia jelita grubego. Zapalenie wyrostka robaczkowego. Zapalenie pęcherza żółciowego. Niewydolność krążenia. Niewydolność nerek. Aloes właściwości lecznicze.

 

Zastosowanie:

- Zaparcia (sok, miazga).

- Niedoborze wytwarzania żółci (sok, miazga).

- Nieżyt jelita grubego z osłabieniem zwieracza (sok, miazga).

- Oparzenia, źle gojące się rany (okłady z miazgi).

- Stany zapalne przewodu pokarmowego (sok, miazga).

- W chorobie wrzodowej (sok, miazga).

- Nieżyt błony śluzowej żołądka (sok, miazga).

- Pomocniczo w dychawicy oskrzelowej (sok, miazga).

- W stanach zapalnych i zwyrodnieniach rogówki i siatkówki (okłady z miazgi)

- Zaniku nerwu wzrokowego (okłady z miazgi).

- W zmętnieniu i po przeszczepach rogówki (okłady z miazgi).

- Pęknięcia skóry, wysypki alergiczne i ropne (okłady z miazgi).

- Na blizny, odmrożenia i rozstępy (okłady z miazgi).

- Na afty, zapalenie jamy ustnej (wkrapianie, przemywanie).

- W nieżycie nosa i zapaleniu zatok bocznych nosa (wkrapianie, przemywanie).

Stosowanie:

1. Sok i miazga 6-8 gram 2-3 razy dziennie przez 20-40 dni, dłuższe stosowanie nie wskazane.

2. Okłady 3-4 razy dziennie na chorą powierzchnię skóry.

 

Słowa kluczowe:

aloes właściwości lecznicze

aloes uzbrojony

Aloes uzbrojony właściwości lecznicze, jak oceniasz artykuł?Bez zachwytuNiezbyt dobreOkWspanialeTo jest super!Aloes uzbrojony właściwości lecznicze, jak oceniasz artykuł?
Aloes uzbrojony właściwości lecznicze