Łopian większy właściwości

Bardzo niedoceniona roślina zdegradowana w Europie do rangi chwastu, w Chinach i Japonii traktowana na równi z warzywami, oraz jako cenny surowiec lekarski.

Łopian właściwości

W nazewnictwie ludowym znany także jako: łopuch, głowacz, kostropień, topień, dziady. Znany był już w epoce brązu dlatego tez liczne zapisy donoszą, iż w starożytności uważany był za roślinę leczniczą. Wspominają o nim Dioskorides, Pliniusz i Galen, a w średniowieczu święta Hildegarda, która bardzo ceniła jego wielostronne działanie. Dlaczego? Otóż Syreniusz poleca łopian jako doskonałe lekarstwo na złamania i zwichnięcia, bo „tłuczony korzeń przykładając, ból uśmierza”. Radzi również „na ugryzienie psa wściekłego korzeń łopianu w soli utarty wcierać, a opalony od ognia lub słońca liść utarty z białkiem przykładać”.

 

Docenia go także medycyna i farmacja współczesna. Dziś surowcem leczniczym jest głównie korzeń łopianu, rzadziej nasiona. Naukowcy odkryli w korzonkach wielocukry (inulinę), olejek eteryczny, śluzy, fitosterole, kwasy organiczne, sole mineralne (siarczki i fosforany), białka, gorycze, garbniki, żywice i witaminę C; owoce zawierają tłusty olej i lignany. Cała roślina zaś może się poszczycić cennymi mikroelementami – cynkiem, miedzią, kobaltem, manganem i żelazem. Występowanie i dostępność oraz zbiór:

Występowanie i dostępność oraz zbiór łopianu większego:

Roślina jest rozpowszechniona niemal na całej półkuli północnej w strefach umiarkowanych. Powszechny w Polsce głównie na nizinach, rzadziej w niskich partiach gór. Znaleźć go można na łąkach, ugorach, nieużytkach, gruzowiskach miedzach, skrajach lasów. Roślina dwuletnia w rolnictwie uważana za chwast. Najcenniejszym surowcem jest korzeń łopianu. Korzenie wykopuje się już jesienią pierwszego roku wegetacji, gdy roślina nie wytworzyła jeszcze łodygi kwiatowej lub na drugi rok na wiosnę. Korzeń myje się, suszy, kroi na mniejsze kawałki i suszy w temperaturze 50 – 60 stopni Celsjusza. Korzeń łopianu jak i łodyga są jadalne, spożywanie liści jest niezalecane.

Łopian właściwości lecznicze:

+ Łopian większy właściwości lecznicze wewnętrzne:

- Pobudza czynności wydzielnicze.

- Poprawia pracę nerek.

- Zwiększa ilość wydzielanego potu.

- Zwiększa ilość wydzielanego śluzu żołądkowego.

- Poprawia wchłanianie składników pokarmowych.

- Przyspiesza wydalanie szkodliwych substancji z organizmu.

- Poprawia przemianę materii.

- Istnieją także wzmianki o działaniu przeciwnowotworowym nasion łopianu.

 

+ Łopian właściwości lecznicze zewnętrzne:

- Przeciwzapalne.

- Przeciwłupieżowe.

- Przeciwtrądzikowe.

- Bakteriobójcze.

- Zapobiega wypadaniu włosów.

- Poprawia kondycję skóry.

- Przeciwświądowe.

Jak rozpoznać Łopian Większy?

Łopian jest bardzo charakterystyczną rośliną o dużych liściach i specyficznych kwiatach. Podobne są także łopian mniejszy i łopian pajęczynowaty. Jednak spokojnie, jeśli pomylicie go z którymkolwiek z tych roślin nic się nie stanie, ponieważ wszystkie te trzy rośliny zapewniają równoważny surowiec. Także kategorycznie proszę nie kierować się samym faktem dużych liści, ponieważ wiele roślin posiada takowe, m.in. Barszcz Sosnowskiego, który jest rośliną bardzo trującą, dlatego zalecam dokładne przyjrzenie się liściom. A teraz dokładny opis poszczególnych części rośliny.

Łodyga: Wzniesiona, gruba mięsista i mocna łodyga silnie rozgałęzia się. Wyrasta na wysokość nawet do 2 m.

 

Kwiaty: Kwiaty barwy fioletowo-różowej. Koszyczki wyrastające na długich szypułkach. Bardzo charakterystyczną cechą jest to, że koszyczki mają od zewnątrz zielone, haczykowate łuski okrywy. Kwiaty posiadają części, które wyglądają jak kolce.

Łopian większy

Liście: Liście tworzące się w pierwszym roku w różyczce są duże, sercowate i spodem szarawe. Brzegi blaszki liściowej ząbkowane. Na łodydze też wyrastają liście, ale dużo mniejsze.

Korzeń: Gruby, mięsisty, białej barwy korzeń dochodzi do 0,5 m długości. Jest silnie rozgałęziony. Ma słaby, nieco nieprzyjemny zapach i słodkawy smak.

Łopian właściwości

Łopian większy - zastosowanie

- W mało nasilonych nieżytach żołądka, jelit, wątroby, przewodów żółciowych (napar, wywar).

- W niektórych zaburzeniach przemiany materii (napar, wywar).

- Pomocniczo w przewlekłym reumatyzmie (napar, wywar).

- W przewlekłym wyprysku skóry (okłady).

- W świądach skóry (okłady).

- Przeciw czyrakom (okłady).

- Przeciw wypadaniu włosów (płukanki).

- Przeciwłupieżowe (płukanki).

- W lekkich stanach zapalnych skóry (okłady).

- Przeciw łuszczycy (płukanki, okłady).

Postacie leku i stosowanie:

1. Wywar: 15 - 20 g suszonych rozdrobnionych korzeni na 500ml wody. Gotować 3-5 minut. Pić po 1/3 - 2/3 szklanki wywaru dziennie. Tak przygotowany wywar stosować także do płukanek i okładów.

2. Okłady: Do okładów stosować wywar z punktu pierwszego. Trzymać w miejscu zmian ok 5-7 minut, następnie ponownie namoczyć okład i powtórzyć. Stosować do 3 razy dziennie.

3. Płukanki: Płukanki stosować nie rzadziej niż 2-3 razy w tygodniu.

 

Ciekawostki:

-Korzeń łopianu, łodygi i ogonki liściowe są jadalne (na surowo). Można je też kisić.

- Indianie Irokezi suszyli korzenie łopianu przy ogniu i gromadzili na zimę. Jedli je po dłuższym moczeniu w wodzie. - W Japonii, Chinach i na Jawie uprawia się go jako warzywo.

- W Wielkiej Brytanii z korzenia łopianu w połączeniu z korzeniem mniszka lekarskiego produkuje się orzeźwiający napój sprzedawany w podobnej formie jak inne napoje gazowane np. coca-cola. Funkcjonuje on pod nazwą Dandelion and burdock.

 

Bibliografia:

1. Zbigniew Podbielkowski - „Słownik roślin użytkowych”.

2. Jakub Mowszowicz - „Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych pospolitych roślin zielnych”.

3. A. Ożarowski - „Ziołolecznictwo”.

4. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81opian_wi%C4%99kszy

5. http://www.naturaity.pl/artykul/110,lopian-wiekszy.html#ad-image-0

6. http://www.biedronkowo.info/index.php/zielnik/wykaz-zio-i-rolin-leczniczych/107-opian-wikszy-arctium-lappa-l.html

 

Słowa kluczowe:

łopian większy

łopian właściwości

#łopian #zioła #ziołolecznictwo #zielarstwo

Łopian większy, jak oceniasz artykuł?Bez zachwytuNiezbyt dobreOkWspanialeTo jest super!Łopian większy, jak oceniasz artykuł?