Ser Mozzarella - źródło białka i aminokwasów

Mozzarella jest serem podpuszczkowym pochodzącym z Włoch. Jest idealnym dodatkiem do wielu potraw i to nie tylko kuchni Włoskiej. Wyśmienicie znajdzie się w wiosennych sałatkach, zawdzięcza to swojej lekkiej konsystencji. Mozzarella dostarczy także do naszego organizmu wielu składników odżywczych. Domowa mozzarella jak przygotować? Dowiedz się więcej o jego zastosowaniu i wartościach odżywczych.

 

Aktualnie ser mozzarella jest produkowany z bawolego mleka z wykorzystaniem metody pasta filata. Metoda ta polega na ugniataniu świeżego twarogu, aż do uzyskania odpowiedniej włóknistej struktury charakteryzującej ten rodzaj sera.

 

Legenda na temat odkrycia tego sera mówi, że powstał on niedaleko Neapolu, gdzie Włoski mistrz serowarstwa przez przypadek upuścił kawałek sera, który wpadł mu do gorącej wody. Mistrz próbował wycisnąć z niego nadmiar wody. Z wyciskanego kawałka powstał właśnie ser mozzarella.

 

Oryginalny ser mozzarella, mozzarella di bufala campana, pochodzący z obszaru Kampania, produkowany z wykorzystaniem tradycyjnych receptur, został wpisany na listę produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia, coś jak zakopiański oscypek.

mozzarella_tomatoes_herbs_italian_cook_g

Ser mozzarella

Dlaczego warto jeść mozzarellę?

Wartość energetyczna - wartość energetyczna mozzarelli jest to ok. 300 kcal. Wśród serów jest to jedna z wyższych wartości wśród białych serów, lecz nadal niższa od serów żółtych, a zapewnia bardzo podobną ilość witamin i minerałów.

 

Źródło białka i aminokwasów - zawartość białka w mozzarelli można porównać do produktów, które są najczęściej z tego znane tj. pierś z kurczaka, soja czy twaróg. Zawartość białka w mozzarelli to aż 22,2g/100g produktu. Jest także bardzo dobrym źródłem aminokwasów. Znaleźć w niej możemy wszystkie aminokwasy niezbędne dla organizmu i to w sporej ilości.

 

Wysoka zawartość wapnia i fosforu - mozzarella charakteryzuje się wysoką zawartością tych minerałów. Są one niezbędne dla prawidłowego wzrostu kości i pomagają w spowolnieniu osteoporozy. Sprawiają, że nasze kości są mocniejsze i bardziej odporne na złamania i inne urazy. Minerały te są także niezbędne do poprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Fakt, że duże ilości tych pierwiastków występują wspólnie jest o tyle istotny, że fosfor wspomaga prawidłowe wchłanianie wapnia. 100g mozzarelli pozwala zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na te pierwiastki w ok. 50%.

 

Dobre źródło witaminy B12 - witamina B12 odpowiada m.in. za prawidłową pracę mózgu i układu odpornościowego. Bierze udział w procesie tworzenia DNA i czerwonych krwinek. Objawami niedoboru tej witaminy są m.in. zmęczenie, zmniejszenie ilości czerwonych krwinek, problemy z pamięcią, czy zawroty głowy.

Źródło witaminy A oraz ryboflawiny - ryboflawina bierze udział w procesie przemiany materii, natomiast witamina A odpowiada za nasz wzrok oraz stan skóry.

02. Mozzarella.jpg

Pomimo wielu zalet i wartości odżywczych mozzarelli jak wszystko ma swoje minusy. Minusem mozzarelli jest wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, ich nadmiar jest czynnikiem mogącym powodować miażdżycę oraz negatywnie wpływa na poziom cholesterolu. Przez wysoką zawartość tłuszczu nie poleca się też jej osobą z otyłością. Inną wadą mozzarelli może być zawarty w niej sód, którego spożycie nie jest wskazane osobom z nadciśnieniem, jednak w przypadku rozsądnego spożycia i zbilansowanej diety nie powinniśmy się niczego obawiać.

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna - 300 kcal

Białko - 22,2 g

Węglowodany - 2,2 g

Błonnik - 0 g

Tłuszcze - 22,4 g

Cholesterol - 79 mg

Nasycone kwasy tłuszczowe - 13200 mg

Omega 3 - 372 mg

Omega 6 - 393 mg

Arginina - 515 mg

Aminokwasy

Fenyloalanina - 1011 mg

Histydyna - 515 mg

Izoleucyna - 1135 mg

Leucyna - 1826 mg

Lizyna - 965 mg

Metionina - 515 mg

Treonina - 983 mg

Tryptofan - 515 mg

Walina - 1322 mg

Witaminy:

Witamina A - b.d.

Witamina C - 0 mg

Witamina E - 0,2 mg

Witamina K - 2,3 µg

Witamina B1 (tiamina) - 0 mg

Witamina B2 (ryboflawina) - 0,3 mg

Witamina B3 (niacyna) - 0,1 mg

Witamina B4 (cholina) - 15,4 mg

Witamina B5 (kwas pantotenowy) - 0,1 mg

Witamina B6 (pirydoksyna) - 0 mg

Witamina B7 (biotyna) - b.d.

Witamina B8 - b.d.

Witamina B9 (kwas foliowy) - 7 µg

Witamina B10 (PABA) - b.d.

Witamina B12 - 2,3 µg

Minerały:

Wapń - 505 mg

Chlor - b.d.

Magnez - 20 mg

Fosfor - 354 mg

Potas - 76 mg

Sód - 627 mg

Żelazo - 0,4 mg

Cynk - 2,9 mg

Miedź - 0 mg

Mangan - 0 mg

Molibden - b.d.

Jod - b.d.

Fluor - b.d.

Chrom - b.d.

Selen - 17 µg

Inne:

Kwas szczawiowy - b.d.

Alkohol - 0 mg

Kofeina - 0 mg

Awidyna - b.d.

Krzem - b.d.

Puryny - b.d.

Antyoksydanty - b.d.

Uwagi

Domowa mozzarella - jak zrobić?

Mozzarella, jak oceniasz artykuł?Bez zachwytuNiezbyt dobreOkWspanialeTo jest super!Mozzarella, jak oceniasz artykuł?