Płatki owsiane - owsianka na mleku, jakie dodatki do owsianki?

Płatki owsiane są często kojarzone z odżywczym śniadaniem, nie jest to przesadzona opinia. Płatki owsiane posiadają wiele składników niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu. Ile kalorii mają płatki owsiane? Sprawdź, jakie efekty może przynieść włączenie płatków owsianych do swojej diety.

Płatki owsiane występują w wielu różnych formach i pod różnymi nazwami w Polsce najpopularniejsze są płatki owsiane zwykłe, górskie oraz błyskawiczne. Płatki owsiane robione są z owsa siewnego. Zazwyczaj przed spożyciem należy je ugotować, chociaż niektóre rodzaje pozwalają tylko na zalanie ich gorącym mlekiem lub wrzątkiem, aby odpowiednio napęczniały i były gotowe do spożycia.

płatki owsiane na mleku

Jak produkowane są płatki owsiane?

 

Ziarno poddaje się najpierw tzw. obtaczaniu, czyli procesowi mającemu na celu usunięcie resztki okrywy nasiennej i nadanie ziarniakowi opływowego kształtu. Następnie ziarna się nawilża, zostawia na „leżakowanie”. Następnie w zależności od producenta i zastosowania może być parzone. Tak przygotowane ziarno jest prasowane, dzięki czemu nabiera ostatecznego kształtu. Na końcu płatki są suszone, a po suszeniu pakowane. Jak widać obróbka jest przede wszystkim mechaniczna, dzięki czemu płatki zachowują możliwie największą część wartości odżywczych. Okrywa nasienna, która jest oddzielana od ziarna także posiada wiele cennych wartości odżywczych jak niektóre z witamin czy mikroelementów tj. fosfor, wapń, żelazo, a nawet mangan. Można ją znaleźć w sklepach pod nazwą otrębów owsianych.

Płatki owsiane - włącz je do swojej diety.

Jeśli natomiast chodzi o wartości odżywcze samych płatków owsianych to na tyle innych produktów charakteryzują się wysoką wartością energetyczną, może to nie być pozytywna informacja dla osób na diecie, ale pamiętajcie, że nie są to puste kalorie, a płatki dostarczają wielu wartości odżywczych. Dodatkowo są one sycące, dzięki czemu przez pewien czas od ich spożycia nie dopadnie nas głód oraz mogą skutecznie zniechęcić do podjadania, jednocześnie zapewniając odpowiednią ilość energii od samego śniadania.

Wysoka zawartość białka i aminokwasów. Jak wiadomo białko jest podstawowym budulcem naszego organizmu, dlatego też płatki owsiane mogą być dobrą alternatywą dla innych produktów białkowych. Dostarczają także pełny wachlarz aminokwasów tj. arginina, fenyloalanina, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina.

Dobre na trawienie - dzięki wysokiej zawartości błonnika ok. 10g/100g produktu, nasze jelita o wiele lepiej poradzą sobie z procesem trawienia, a także pomogą na zaparcia.

ile kalorii mają płatki owsiane

Mają wysoki indeks sytości (obok roślin strączkowych i ziemniaków) i powoduje, że organizm po ich spożyciu nie ma napadów głodu i chęci na pojadanie.

 

Jaki rodzaj płatków owsianych wybrać?

 

Jak już zostało wcześniej wspomniane najczęściej do czynienie mamy z trzema rodzajami płatków owsianych:

 

Płatki owsiane zwykłe - posiadają najwięcej wartości odżywczych a ich proces produkcji jest najkrótszy, jednocześnie czas ich obróbki termicznej jest najkrótszy, dzięki czemu zachowują najwięcej witamin.

 

Płatki owsiane górskie - posiadają mniej wartości odżywczych od płatków zwykłych, jednak nadal zawierają dużą ilość cennych minerałów. Proces ich produkcji różni się tym, że są dodatkowo rozdrabniane zanim zostaną poddane prasowaniu.

 

Płatki owsiane błyskawiczne - ich wartości odżywcze są podobne do płatków górskich. Warto wspomnieć, że występują one właśnie w dwóch wariantach: a) płatki owsiane błyskawiczne, b) płatki owsiane błyskawiczne górskie. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju płatków jest przede wszystkim brak konieczności ich gotowania, wystarczy zalać je gorącym mlekiem, aby otrzymać pyszne musli.

Ile kalorii mają płatki owsiane, wartości odżywcze:

Wartość energetyczna - 372 kcal

Białko - 13,2 g

Węglowodany - 59,5 g

Błonnik - 9,66 g

Tłuszcze - 5,3 g

Cholesterol - 0 mg

Nasycone kwasy tłuszczowe - 900 mg

Omega 3 - 81 mg

Omega 6 - 1782 mg

Arginina - 689 mg

 

Aminokwasy

Fenyloalanina - 539 mg

Histydyna - 223 mg

Izoleucyna - 407 mg

Leucyna - 794 mg

Lizyna - 516 mg

Metionina - 168 mg

Treonina - 309 mg

Tryptofan - 147 mg

Walina - 557 mg

 

Witaminy:

Witamina A - 0 mg

Witamina C - 0 mg

Witamina E - 0,3 mg

Witamina K - 1,6 µg

Witamina B1 (tiamina) - 0,4 mg

Witamina B2 (ryboflawina) - 0,1 mg

Witamina B3 (niacyna) - 0,9 mg

Witamina B4 (cholina) - 32,7 mg

Witamina B5 (kwas pantotenowy) - 0,9 mg

Witamina B6 (pirydoksyna) - 0,1 mg

Witamina B7 (biotyna) - b.d.

Witamina B8 - b.d.

Witamina B9 (kwas foliowy) - 25,9 µg

Witamina B10 (PABA) - b.d.

Witamina B12 - 0 mg

 

Minerały:

Wapń - 42,1 mg

Chlor - b.d.

Magnez - 112 mg

Fosfor - 332 mg

Potas - 293 mg

Sód - 4,9 mg

Żelazo - 3,4 mg

Cynk - 2,9 mg

Miedź - 0,3 mg

Mangan - 2,9 mg

Molibden - b.d.

Jod - b.d.

Fluor - b.d.

Chrom - b.d.

Selen - b.d.

 

Inne:

Kwas szczawiowy - b.d.

Alkohol - 0 mg

Kofeina - 0 mg

Awidyna - b.d.

Krzem - b.d.

Puryny - b.d.

Antyoksydanty - b.d.

Co dodać do owsianki?

Zazwyczaj płatki owsiane kojarzone są z musli lub owsianką, jednak mogą one posłużyć także jako dodatek do jogurtu, składnik ciasteczek lub innych wypieków.

 

Robiąc musli lub owsiankę warto wzbogacić ją owocami np. dodatkiem banana, borówek, orzechów lub owocami suszonymi żurawiną, rodzynkami.

płatki owsiane na śniadanie

Płatki owsiane na mleku - niskokaloryczna propozycja na podanie owsianki:

Zapewne wielu z was wpadło na pomysł, aby na diecie jeść owsiankę, jednak warto urozmaicić ją o takie produkty jak właśnie banan, soki czy owoce. W naszej propozycji pojawia się dżem z czarnych porzeczek, który słynie z bardzo wysokiej zawartości witaminy C, a banan wzbogaci naszą dietę w witaminy i potas.

Nasz przepis na płatki owsiane.

 

Składniki:

- mleko 2% - 200 g,

- płatki owsiane 20 g,

- ½ banana - 60 g,

- półtorej łyżeczki dżemu z czarnej porzeczki - 15 g.

 

W zależności od posiadanego czasu, np. przygotowując śniadanie możemy mieć go mniej możemy sięgnąć po płatki owsiane błyskawiczne, natomiast jeśli się nie spieszymy wybierzcie płatki zwykłe, które są mniej przetworzone.

Owsianka w indeksie sytości znajduje się na podium z indeksem równym 209% co oznacza, że powinna zaspokoić nasz głód na dwukrotnie dłuższy czas niż porcja białego pieczywa o tej samej kaloryczności.

Przygotowanie:

1. Mleko wraz z płatkami zagotuj w garnku, tak aby doprowadzić do wrzenia, a następnie wyłącz palnik i pozostaw płatki do napęcznienia.

2. W tym czasie pokrój połówkę banana na plasterki, następnie przekrój je na półksiężyce i wrzuć do miski.

3. Płatki po napęcznieniu wraz z mlekiem przelej do miski.

4. Łyżeczkę dżemu wsadź do jeszcze gorącego mleka i zamieszaj do momentu, aż się rozpuści.

 

Wartości odżywcze:

Wartość energetyczna - 259 kcal

Białko - 10,1 g

Węglowodany - 43 g

Tłuszcze - 5,6 g

 

Uwagi:

Płatki owsiane, oprócz wielu drogocennych składników odżywczych, zawierają także fityniany, których obecność może niekorzystnie wpływać na wchłanianie niektórych mikroelementów, m.in. cynku, żelaza czy wapnia. Jednak spożywanie raz dziennie owsianki nie powinno wpływać negatywnie na poziom tych mikroelementów w naszym organizmie, zwłaszcza, że same płatki owsiane są ich źródłem.

 

 

Źródła:

1. https://zywienie.abczdrowie.pl/platki-owsiane

2. https://ktomalek.pl/blog/platki-owsiane-wlasciwosci-dlaczego-warto-jesc-platki-owsiane/w-1017

3. https://onedaymore.pl/blog/platki-owsiane-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze/

4. http://pierwsze-objawy.pl/powstaja-platki-owsiane/

5. https://hiperinsulinka.pl/index.php/jak-skomponowac-idealna-owsianke-dla-insulinoopornych/

Słowa kluczowe:

płatki owsiane na mleku

owsianki

ile kalorii mają płatki owsiane

płatki owsiane na śniadanie

 

#płatkiowsiane #płatki #owsianka #żywność #wartościodżywcze

Płatki owsiane, jak oceniasz artykuł?Bez zachwytuNiezbyt dobreOkWspanialeTo jest super!Płatki owsiane, jak oceniasz artykuł?