Witamina E właściwości i działanie

Witamina E zdobyła uznanie jako witamina młodości oraz płodności. Mimo to nadal jest pomijana przez wiele osób w swojej diecie, a wiele osób nie zna jej zbawiennego wpływu na organizm. Witamina E właściwości, dawkowanie objawy nadmiaru i niedoboru. Witamina E gdzie występuje?

witamina e działanie

Mianem witaminy E określa się związki pochodnych α-tokoferolu, które wykazują podobną aktywność fizjologiczną. Witamina E jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy oznacza to, że zwalcza destrukcyjne skutki działania wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia. Chroni przed uszkodzeniami błony komórkowej, a także przed niszczeniem witaminy A poprawiając jej biologiczną aktywność w organizmie.

 

Jest także składnikiem wielu kosmetyków, co nie jest przypadkiem. Witamina E wbudowuje się między komórkami skóry poprawiając jej elastyczność, zapobiega zmarszczkom, wraz z witaminą C stanowi także świetną ochronę dla naszej skóry przed drobnoustrojami. Jak już zostało wspomniane witamina E jest podstawą substancją mającą wpływ na płodność, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Niezbędna jest również w okresie ciąży, dlatego jej zalecana ilość w tym okresie wzrasta.

Witamina E jest magazynowana w naszym organizmie głównie w tkance tłuszczowej i nadnerczach w ilości ok. 20mg.

Witamina E niedobór i nadmiar - objawy

Witamina E działanie

Przeciwutleniacz - przeciwutleniacze zwalczają destrukcyjne działanie wolnych rodników zapobiegając niszczeniu błon i ścian komórek naszego organizmu, co przyspiesza procesy starzenia.

 

Dba o odpowiednią krzepliwość krwi - witamina E bierze udział w syntezie substancji zapobiegających nadmiernej krzepliwości. Dzięki temu zapobiega zakrzepom i może pomóc wydłużyć życie osobom z chorobą wieńcową lub miażdżycą.

Wspomaga wchłanianie substancji odżywczych z krwioobiegu - dzięki witaminie E błony komórek mają odpowiednią przepuszczalność, co pozwala im lepiej przyjmować substancje odżywcze z krwioobiegu.

 

Zmniejsza uczucie zmęczenia - dzieje się tak dzięki ogólnej poprawie stanu naczyń krwionośnych i układu krwionośnego.

 

Zmniejsza ryzyko ślepoty - zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, której ryzyko powstania rośnie wraz z wiekiem.

 

Poprawia kondycję włosów i ogranicza łysienie - spowodowane jest to poprawą ukrwienia skóry głowy i lepszym transportem substancji odżywczych do cebulek włosów.

Zapobiega podwijaniu i wywijaniu powiek u osób starczych - jest to wynik ogólnej poprawy stanu skóry.

Chroni czerwone krwinki przed degradacją.

 

Wspomaga przekazywanie sygnałów nerwowych.

Witamina E - trwałość

Witamina E charakteryzuje się całkiem dobrą odpornością na temperatury. Podczas gotowania jej straty są niewielkie i wynoszą poniżej 10%, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do np. witaminy C, której gotowanie może spowodować aż 40% strat.

 

Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy przykładać uwagi do sposobu przyrządzania produktów z witaminą E. Gdyż o ile samo gotowanie nie przynosi wielkich strat tej witaminy, tak smażenie czy pieczenie w wysokiej temperaturze może powodować straty o ponad 50%.

 

Ważny jest także sposób przechowywania produktów bogatych w tą witaminę, ponieważ skrajnie negatywny wpływ na jej trwałość ma dostęp do powietrza, czy wystawienie na promieniowanie słoneczne. Dlatego produkty w tą witaminę powinny być szczelnie zamknięte i schowane np. w szafce, gdzie nie ma dostępu światła.

Witamina E niedobór

Niedobory witaminy E są bardzo rzadko spotykane. Niektóre schorzenia mogą jednak powodować awitaminozę. Dotyczy to przede wszystkim osób z zaburzeniami wchłaniania się tłuszczu, celiakią oraz mukowiscydozą.

Witamina E niedobór - objawy:

 

- ogólne zmęczenie i rozdrażnienie,

- anemia,

- bezpłodność,

- kłopoty z koncentracją,

- rzadkie i łamliwe włosy,

- wypadanie włosów,

- rogowacenie i starzenie skóry,

- uszkodzenie systemu nerwowego,

- degradacja mięśni,

- podatność na infekcje,

- niepoprawne działanie układu krwionośnego.

Witamina E, a nowotwory

Jako że witamina E jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy wielu naukowców zaczęło łączyć jej właściwości z działaniem przeciwnowotworowym. Sprawą zajęli się naukowcy z Instytutu Onkologii w Szanghaju oraz Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville, którzy na łamach "Journal of the National Cancer Institute" przekonują, że witamina E, spożywana w wysokich dawkach - zarówno z pożywienia, jak i w postaci suplementów - może obniżać ryzyko rozwoju raka wątroby, także u osób z chorobą wątroby lub rodzinnym ryzykiem tego nowotworu.

 

Natomiast naukowcy z Finlandii przeprowadzili badania na podstawi których przedstawili wniosek, że witamina E zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty u osób palących.

 

Swoje lecznicze właściwości witamina E zawdzięcza zawartej w niej specyficznej formie tokotrienolu (gamma-tokotrienol). Zdaniem badaczy substancja ta skutecznie hamuje rozrost komórek nowotworowych odpowiedzialnych nie tylko za raka prostaty, lecz także nawet za raka piersi, jelita grubego, wątroby i żołądka.

Witamina E zalecane dzienne spożycie

Istniejące na świecie normy zapotrzebowania na witaminę E są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 10 do 30 mg na dzień. Niektóre zalecenia podają także, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę E wynosi nawet 100 mg na dobę.

Minimalne dobowe zapotrzebowanie na witaminę E:

Niemowlęta do 6 miesiąca życia - 4 mg

Niemowlęta do 1 roku życia - 5 mg

Dzieci do 6 roku życia. - 6 mg

Dzieci do 9 roku życia - 7 mg

Dziewczęta od 10 roku życia i kobiety - 8 mg

Chłopcy od 10 roku życia i mężczyźni - 10 mg

Kobiety w okresie ciąży - 15mg.

Kobiety i mężczyźni po 75 roku życia - powyżej 20mg.

Nadmiar witaminy E

Witaminę E z pożywienia trudno przedawkować nawet przyjmując suplementy trudno przedawkować tą witaminę. Jednak nawet w tych przypadkach nadmiar witaminy E jest metabolizowany i wydalany z organizmu. Jedynie długotrwałe stosowanie dawek powyżej 1000 mg/dobę, może powodować problemy zdrowotne. Warto jednak wspomnieć, że nasz organizm nie jest w stanie przyjąć takiej dawki witaminy E, co wymusza na nim konieczność wydalenia nadmiaru tej substancji, co dodatkowo może obciążać niektóre narządy. Dlatego warto przyjąć jako zalecaną górną granicę ilość na poziomie 100-200mg. Pamiętajmy jednocześnie, że podczas suplementacji prócz samej witaminy w produkcie mogą występować inne już mnie pożądane substancje.

Objawy nadmiaru witaminy E:

- zmęczenie,

- bóle głowy,

- problemy jelitowe,

- zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni,

- zaburzenia wzroku.

Witamina E właściwości przeciw udarowe

 

Jak już wielokrotnie zostało wspomniane witamina E jest ważnym czynnikiem dla poprawnego działania układu krwionośnego. Witamina E hamuje zdolność do zlepiania się krwinek, co jest pożądanym efektem. Pozwala to ograniczyć możliwość wystąpienia wielu chorób, a także ich negatywnych skutków. Choroby takie jak miażdżyca, zakrzepica i wiele innych chorób układu krwionośnego, które często są przyczyną zawałów serca i udarów mózgu.

Naturalna witamina E vs syntetyczna

 

Witamina E występuje w naturze w wielu odsłonach i jedynie odpowiednie połączenie różnych frakcji tokoferoli i tokotrienoli daje działanie terapeutyczne. To naukowe odkrycie zrewolucjonizuje współczesny świat suplementów, a wybranie najbardziej skutecznego preparatu zawierającego efektywną formę witaminy E będzie oparte na odpowiedniej mieszaninie wszystkich 8 chemicznych jej konstelacji – mówi Leif Östberg, członek Szwedzkiego Związku Terapeutów Żywieniowych, ekspert Holistic. – Odpowiednie proporcje różnych chemicznych wariantów witaminy E działają holistycznie, w rozmaitych obszarach, w których witaminie E przypisywany jest korzystny wpływ na organizm. Okazuje się bowiem, że tokoferole i tokotrienole wpływają na zupełnie inne procesy” – tłumaczy ekspert Holistic.

Witamina E gdzie występuje ?

Produkty bogate w witaminę E i jej zawartość (mg/100g produktu):

52. Zawartość witaminy E w żywności.jpg

Źródła:

1. Instytut Żywności i Żywienia, "Normy żywienia dla populacji Polski", https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf

2. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, Ginekol Pol. 7/2011

3. "Witaminy", praca zbiorowa pod red. prof. Jana Gawęckiego, Biblioteczka Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, Zeszyt 5, Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Poznań 2000

4. https://ktomalek.pl/blog/witamina-e-na-co-dziala-i-w-czym-wystepuje/w-530

5. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-e-wlasciwosci-i-zaststosowanie-witaminy-e-aa-Hkox-DBUy-Hic3.html

6. https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Witaminy-i-mineraly/Witamina-E-wlasciwosci-wplyw-na-zdrowie-i-urode-wystepowanie

Słowa kluczowe:

witamina e właściwości

witamina e gdzie występuje

witamina e działanie

witamina e niedobór

 

#witaminaE #Witaminy #Odżywianie

Witamina E, jak oceniasz artykuł?Bez zachwytuNiezbyt dobreOkWspanialeTo jest super!Witamina E, jak oceniasz artykuł?